טיפול בסוכרת בשיטת הסו-ג'וק  
  

טיפול בסוכרת באמצעות שיטת הסוג'וק
מאת: ד"ר זוהר יגיל

מחלת הסוכרת Diabetes Mellitus  הינה אחת מהמחלות העתיקות ביותר אשר תועדו ע"י האדם.

עדויות כתובות ראשונות למחלה ניתן למצוא בפפירוס אברס (1552 לפנה"ס) ובכתבים הודיים ופרסיים מתקופה דומה. במקורות הקדומים תוארה המחלה כ"מתן שתן רב" ורופאים קדמונים ציינו משיכה של חרקים ונמלים אל השתן. הרופא האיורוודי צ'ארקה (300 לפנה"ס, הודו) כינה את המחלה כ- madhumehaשפירושו בסנקסריט דבש.

המונח Diabetes תואר לראשונה ע"י רופא יווני בשם אפולוניוס ממפיס (230 לפנה"ס) ומשמעותו מעבר שתן רב ואילו הרופא ארטאוס מקפדוקיה (120 לספירה) תיאר את המחלה כהתמוססות כל הרקמות בגוף לתוך השתן. המונח mellitus  שמשמעותו מדבש נוסף לראשונה ע"י פרופסור תומס וויליס מאוקספורד בשנת 1674.

אך מהי בעצם מחלת הסוכרת?

למעשה מחלת הסוכרת כוללת בתוכה קבוצה של מחלות המתבטאות ברמת סוכר גבוהה בדם. לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי (WHO[1] והאיגוד הבינלאומי לסוכרת (IDF)[2] המחלה נחשבת למגיפה עם מספר של 384 מליון חולים ברחבי העולם כשההערכות הם לכ-46% חולים נוספים שאינם מאובחנים. עד לשנת 2035 צפויה עליה לכ- 592 מליון חולי סוכרת ברחבי העולם[3].

תחת קטגורית מחלת הסוכרת ניתן לאפיין 3 מחלות עיקריות:

1. סוכרת סוג 1 (TID) - מחלה אשר נגרמת לרוב מגורמים לא ידועים ומסתיימת בהתקפה והרס של הלבלב ע"י מערכת החיסון. מהווה 10% ממקרי הסוכרת בעולם.

2. סוכרת סוג 2 (TIID) - מחלת עולם מערבי אשר מיוחסת גם ל"סינדרום המטבולי" ובה לרוב ישנה הפרשת אינסולין ע"י הלבלב אבל אין תגובתיות של הרקמות להורמון זה. מכאן מחלה זו נקראת גם "תנגודת לאינסולין". מהווה כ-90% ממקרי הסוכרת בעולם ונפוצה בעיקר בעולם המערבי. סוכרת סוג 2 נמצאת בקורולציה גבוהה לתזונה לקויה ואורח חיים לא מאוזן. סוכרת זו מגיעה לרמה של כמעט 40% מהאוכלוסיה באיי אוקיאנוס הפסיפיק שם שונתה התזונה בשנים האחרונות עם החשיפה למערב.

3. סוכרת הריון - Gestational Diabetes - מופיעה אך ורק במהלך ההיריון ולעיתים ממשיכה לאחר הלידה, במהותה דומה לסוכרת סוג 2.

סוגים נוספים ופחות שכיחים של סוכרת הינם
 LADA (Latent Autoimmune Diabetes in Adults) ,MODY (maturity-onset diabetes of youth)
וסוכרת משנית המופיעה בנוסף לפתולוגיה או פציעה נפרדת.
 

אבל מה בעצם הבעיה עם סוכר גבוה?

 
ברמה הכרונית, רמת הסוכר הגבוהה פוגעת לאורך זמן בכלי הדם ולכן חולי סוכרת נמצאים בסיכון פי 8 למחלות לב וכלי דם ביחס לאוכלוסיה רגילה. הסיבוכים השכיחים של מחלת הסוכרת הינם רטינופתיה (פגיעה ברשתית שעשויה להביא לעיוורון), נוירופטיה (פגיעה בעצבים כתוצאה מהרס כלי דם), פגיעה במערכת הלב וכלי הדם, נפרופטיה (פגיעה כליתית) ופגיעה בסירקולציה לגפיים שגורמת לנמק ולעיתים מסתיימת בכריתה.

התרשים הבא מציג סטטיסטיקות ביקור בחדר מיון של מטופלים עם סוכרת והתלונות הנפוצות:
על מנת שנוכל לטפל כראוי במחלת הסוכרת עלינו להבין מהם המנגנונים הפיזיולוגיים המעורבים בקליטת סוכר לתוך הרקמות. למעשה ספיגת הסוכר נעשית במעי לאחר פירוק אנזימטי ומכאני של המזון, מהמעי עוברים המומסים אל זרם הדם ואל הכבד ובו נאגרים הסוכרים למבנה של מולקולת רב סוכר הנקראת גליקוגן. ההורמון שמופרש בגוף כתגובה לרמות סוכר גבוהות הינו האינסולין.  האינסולין מופרש מתאי בטא בלבלב שנמצאים באזור שנקרא איי לנגרהנס. הורמון האינסולין פועל בעיקר על תאי שריר ותאי שומן וגורם לייצור והפרשה של תעלות נשא לסוכר שנקראות Glut4

(4Glucose transporter). מאידך מעודד האינסולין אגירת סוכר בצורת גליקוגן. 
בסוכרת סוג 1 יש פגיעה בלבלב ולכן ירידה בהפרשת האינסולין ע"י הלבלב הפגוע בעוד בסוכרת סוג 2 יש חוסר תגובה לאינסולין ולכן אין מספיק תעלות נשא שיכניסו את הסוכר לרקמות. המצב כמובן מסתבך יותר כיוון שהכבד שאינו מקבל סוכר, מוסיף למאזן הסוכר סוכר אותו הוא מייצר בתהליך גלוקוניאוגניזה ורמת הסוכר בדם ממשיכה לעלות. בסוכרת מסוג 1 מתרחש פירוק של שומנים אשר גורם ליצירת גופי קטון ולמצבי הרעלה שמביאים לסכנת חיים.

הטיפול הקונבנציונלי במחלת הסוכרת מורכב מ-3 זרועות:

א. טיפול תרופתי : תרופות אשר מגבירות ייצור אינסולין ע"י הלבלב

(SulfonylureasMeglitinides) תרופות שמונעות גלוקוניאוגניזה בכבד (Biguanides ) תרופות שמונעות ספיגת סוכר מהמעי (alfa glucosidase inhibitors) , העלאת צריכת הגלוקוז ע"י התאים (Thiazolidinediones) תרופות פפטידיות המעודדת הפרשת אינסולין (Incretin mimetics) וכמובן אינסולין ברמות יציבות שונות.

ב. טיפול תזונתי: התאמת תפריט עם אינדקס גליקמי נמוך ועשיר בסיבים מסייעת להורדת רמת הסוכר בדם, ככל שהמזונות מתפרקים יותר לאט ובהדרגה, רמות הסוכר נשארות ניתנות לבקרה[4][5].

ג. פעילות גופנית: הרקמות בגוף שמגיבות לאינסולין הן רקמת השריר ורקמת השומן. פעילות גופנית של כשעה ביום, מפעילה את השרירים וגורמת לכניסת סוכר לתאי השריר והורדת רמתו בדם.

הטיפול בסוכרת בשיטת הסוג'וק

למעשה על מנת לטפל בצורה יעילה במחלת הסוכרת יש להבין את מנגנוני המחלה וגם את מנגנוני הריפוי המקובלים. הסו-ג'וק הינה שיטה צעירה ויעילה המבוססת על יכולתו של הגוף להתמודד באופן עצמאי ולהחלים ממצבי עקה שונים.

השיטה מבוססת על מערכות השתקפות של גוף האדם בכפות הידיים והרגליים. גירוי נקודות ההשתקפות מאפשרת לגרות מנגנוני ריפוי עצמיים הנמצאים בגוף ומאפשרת לו להגיע לאיזון מחדש[6]. ברמות המתקדמות יותר של הסו-ג'וק אנו משתמשים במערכות זרימה אנרגטיות אשר אופיינו ע"י תרבויות עתיקות וגם מאפשרות את איזון הגוף בצורה שלמה.

ההתייחסות לגוף האדם הינה כמיקרוקוסמוס מושלם ובראייה זו המחלה הינה יציאה מאיזון אשר מתרחשת בצורה אינדיבידואלית לכל אדם. כמובן שישנם מחוללי מחלות שונים(פתוגנים), אך לפי שיטת הסו-ג'וק מה שגורם בסופו של אדם לחלות ולא להתאושש במהירות הינו חוסר איזון פנימי בין אם במישור הגופני, הנפשי או האנרגטי. הדרך להחלמה הינה לפיכך, החזרת האיזון לגוף ברמה הפיזיולוגית, הנפשית והאנרגטית.

אם נתייחס לריפוי הבסיסי בשיטת ה
סוג'וק, הסוג'וק כשיטה מודרנית משתמשת בכל הידע שנאסף ע"י המחקר הרפואי ומשתמשת במידע הזה על מנת לגרות את הגוף לכיוון ריפוי.
 
 
בטיפול בסו-ג'וק במחלת הסוכרת נטפל כמובן בהשתקפות הלבלב אך כמו כן נטפל בכבד.
במהלך של מחלת הסוכרת לכבד תפקיד משמעותי שכיום מתחיל להיות יותר מוערך[7]. ניתן להתייחס לכבד כאל מחסן אספקה. דמיינו לעצמכם מחסן שאינו מסודר טוב ולכן המחסנאי סוגר את השערים וספקים שמגיעים עם סחורה פורקים אותה מחוץ לשער. מהלך דומה מתרחש עם הכבד. על פי שיטת הסו-ג'וק פתיחת החסימות האנרגטיות באזור הכבד תאפשר לו לפתוח את שעריו ולאחסן את הסוכר העודף.

הטחול - ברמה פיזיולוגית, הטחול הינו בלוטת הלימפה הגדולה ביותר בגוף ולכן פעילותו חיסונית והמטופואטית, מאידך ברמה האנרגטית אופיין הטחול כאיבר שאחראי על אנרגיית הלחות, אנרגיית האגירה והאיסוף אשר מאופיינת בין השאר ברמות גבוהות של סוכר ושומנים בדם.

המוח - כיום ידוע כי למוח יש תפקיד חשוב בשמירה על איזון משק הסוכר, אדיפוקינים ולפטינים משחקים תפקיד מפתח בבקרה על משק הסוכר בגוף[8]. בסו-ג'וק הבסיסי נחפש רגישות באזור ההיפותלמוס, מקום פעולתם של הלפטינים ונפתח חסימות אפשריות.

המעי - המעי לא רק קשור לספיגת הסוכר אלא גם להפרשת משפחת פפטידים בשם אינקרטינים אשר מעודדים הפרשת אינסולין. שתי המולקולות העיקריות השייכות לקבוצה זו הן glucagon like peptide  (GLP1) וGastric inhibitory peptide  (GIP)..

מחקרים ותיאורי מקרים על הטיפול בסוכרת באמצעות שיטת הסוג'וק:

בתצפיות שנערכו ע"י איגוד הסוג'וק
 הבינלאומי בלמעלה מ-1000 מטופלים, שיטת הסו-ג'וק נמצאה יעילה מאוד בהורדת רמת הגלוקוז מהדם.

על מנת להעריך את הנזקים הצפויים של מחלת הסוכרת נהוג להתייחס למדד שנקרא המוגלובין מסוכרר Glycated hemaglibin)) זהו המוגלובין שעבר מודיפיקציה של הוספת שיירים סוכריים בשל רמות סוכר גבוהות בדם. אחוז ההמוגלובין המסוכרר מעיד עד רמת הסוכרתיות והנזק הצפוי לרקמה. כיום מעדיפים שרמת ההמוגלובין המסוכרר תהיה קטנה מ-6.5%.

באיסוף תוצאות טיפולים מכ-30 מטופלים עם סוכרת סוג 2 נמצאה ירידה משמעותית ברמת ההמוגלובין המסוכרר. (איור 2)
 
 
המטופלים טופלו בטיפול משולב שכולל השתקפויות ומערכות זרימה אנרגטיות. בשיטת הסו-ג'וק לכל מטופל מותאם טיפול אישי ואין מרשמים טיפוליים שמוכנים מראש.

דגש רב ניתן לרמה הרגשית-נפשית אשר משפיעה על התפקוד הפיזיולוגי.
איור מספר 3 מדגים את רמת הירידה הממוצעת ברמת הגלוקוז העודף בדם ב-36 מטופלים עם סוכרת מסוג 2.

 
שיטת ה
סוג'וק
 איננה כוללת רק גירוי נקודות השתקפות או מערכות זרימה וכוללת גם תרגול גופני המשלב מתיחה פיזית של האזורים בהם עוברים תעלות אנרגטיות בשילוב עם נשימה: Sam Won Gong.

בתרגול ה- Sam Won Gong  הנשימה מכניסה את אנרגיית החיים לגוף (צ'י, קי, פראנה)  ובשילוב עם מתיחת התעלות האנרגטיות מאפשרת הזרמה של האנרגיה בתעלות אלה. פעולת ההזרמה מניעה את האנרגיה בגוף וכך פועלת על פתיחת חסימות.

 תרגול Sam Won Dong הינו תרגול נוסף שמהוה מעין מדיטציה של הגוף בתנועה. ע"י תרגול זה מביאים את כל מערכות הגוף לסינכרוניזציה ופותחים זרימה ספיראלית של אנרגיה בגוף.
תרשים 4 מדגים ירידת סוכר אצל מטופלים לאחר 20 דקות של תרגול Sam Won Gong.
 
 

את תרגול ה-Sam won gong מומלץ לתרגל כל יום למשך שלושה חודשים אחרת רמות הסוכר חוזרות להיות גבוהות.

ככל כל תהליכי הטיפול הינם תהליכים שבמהלכם מגיע הגוף לאיזון. לכן, ההתייחסות הטיפולית בשיטת הסו-ג'וק אינה כתרופה להורדת סוכר אשר מטפלת בסימפטום אלא בתהליך ריפוי אשר יביא את הגוף לתפקוד אופטימלי כך שיוכל לטפל בכוחות עצמו בכל תופעה חריגה. גוף האדם הוא יצירה מופלאה ומסוגל להרבה יותר מה שאנחנו משערים.

הרמה הגבוהה ביותר של ריפוי בשיטת ה
סוג'וק נקראת דיקור שלושת המקורות והיא מבוססת על 4 כוחות בסיסיים המתקיימים בטבע ויחסי הגומלין בניהם. שיטת שלושת המקורות מאפשרת תכנות מחדש של מערכות הגוף דרך מחשב על הנמצא בכפות הידיים. בשימוש בשיטת שלושת המקורות אנחנו פונים ללבלב, לכבד ולרקמת השריר בגוף ומביאים אותם לתפקוד אופטימלי.


 


[4] Kozuka C, Yabiku K, Takayama C, Matsushita M, Shimabukuro M. Natural food science based novel approach toward prevention and treatment of obesity and type 2 diabetes: recent studies on brown rice and γ-oryzanol.
Obes Res Clin Pract. 2013 May-Jun;7(3):e165-72. doi: 10.1016/j.orcp.2013.02.003. Review.
 
[6] פארק ג'יי וו, "סוג'וק לכולם", איגוד הסו-ג'וק הבינלאומי, ישראל 2005.
[7]Loria P, Lonardo A, Anania F. Liver and diabetes. A vicious circle.
Hepatol Res. 2013 Jan;43(1):51-64. doi: 10.1111/j.1872-034X.2012.01031.x.
 
[8] Should leptin replace insulin as a lifetime monotherapy for diabetes type 1 and 2?
Kalra SP.Indian J Endocrinol Metab. 2013 Oct;17(Suppl1):S23-S24. Review.
 
 
 


הכשרת מטפלים בסו-ג'וק

 מטפלי הסו-ג'וק עוברים מסלול הכשרה הכולל לימוד טכניקות איבחון וטיפול שונות המטפלות בגוף ובנפש ברבדים שונים. לאורך כל שנת הלימוד מתמודדים המטפלים עם מטופלים ברמות שונות. בסיום השנה מגיש המטפל עבודת גמר ועובר מבחנים עיוניים ומעשיים לצד התנסות קלינית המשולבת לרוב במחקר רפואי.

 

אודות המרכז
איגוד הסו-ג'וק הבינלאומי ה-International Sujok Association) ISA), הינו גוף ללא מטרות רווח שמטרתו הפצת שיטת הסו-ג'וק בעולם, שמירה על רמה מקצועית ואתית גבוהה ביותר והשתלבות במערכת הרפואה הממלכתית. הגוף הינו הסמכות הבלעדית המורשית להפצת השיטה במרכזים שונים ברחבי העולם. האיגוד הוקם ע"י פרופ' פארק ג'יי וו ז"ל בשנת 1991  והוא מהווה מרכז של ידע מקצועי והנחייה רוחנית לכל העוסקים בשיטה. מבנה האיגוד מחולק למחלקות על פי תחומי האחריות השונים ביניהם מחלקת חינוך, מחלקת הפצה לקהילה, מחלקת מחקר ופיתוח, מחלקה לקשרים בינלאומיים ועוד. 

לקישור לאתר איגוד הסו-ג'וק הבינלאומי הקש כאן
.  
מידע נוסף 


צור קשר
 

035252367
 073-7410217
0547474217

Web Design Company NYCSEO Specialists NY  |  Hosting & DomainWeb Design NYWebsite Maintenance | SEO Services NYC