מצטערים, ההרשמה הסתיימה.

מפגש מטפלי סו-ג'וק בנושא הטיפול במחלת הסוכרת, איגוד הסו-ג'וק הבינלאומי פותח מסלול התמחות להכשרת מטפלים מומחים לטיפול בסוכרת. ההתמחות כוללת למידה של טכניקות ריפוי שונות, אבחון והתאמה של אסטרגיות הטיפול השונות למטופלים, ליווי מטופלים בשלבי ההחלמה השונים. תוכנית ההתמחות כוללת חלקים תאורטיים וחלקים מעשיים. מפגש זה מרכז את הגישות התאורטיות לצד תרגול אבחון, קביעת סוג הטיפוס והאסטרטגיה הטיפולית.


 • תאריך: 21/09/2023 10:00
 • מיקום הארבעה 5, תל אביב-יפו, ישראל (מפה)
 • מידע נוסף: סינמטק ת"א

תיאור

במהלך הסדנה ילמדו המשתתפים את הנושאים הבאים:

א. פתופיזיולוגיה מעמיקה של מחלת הסוכרת.

ב. איבחון חולי סוכרת באמצעות שיטת הסו-ג'וק.

ג. בניית טיפול משולב המבוסס על פרוטוקול המחקר של איגוד הסו-ג'וק הבינלאומי.

ד. שימוש בתרגלי Sam Won Gong והתעמלות ספיראלית להורדת סוכר.

ה. מדיטציית החיוך ככלי להורדת סוכר.

ו. המלצות תזונתיות לחולי סוכרת.

ז. טיפולים רגשיים בחולי סוכרת.

ח. תמיכה בחולה הכרוני.

 סדנה זו הינה סדנת מבוא לקראת פתיחת סדנת התמחות מלאה. הסדנה המלאה מורכבת מ-24 שעות הרצאות מוקלטות ו-מפגשים פרונטליים של תרגול וחזרה על פרוטוקול הטיפול. לאחר מיכן יתבצעו 3-6 חודשים של פרקטיקה טיפולית על כ-10 חולי סוכרת. הטיפולים יכללו חניכה אישית וליווי תהליכי של כל מטופל בתהליך הטיפולי , הורדת תרופות, שילוב תרגילי אימון גופני ותזונה, עד לריפוי אופטימלי.


משתתפי תוכנית ההתמחות יקבלו תעודת מטפל מומחה בסוכרת מטעם איגוד הסו-ג'וק הבינלאומי

תוכנית כנס הפתיחה:

9:30-10:00 התכנסות וכיבוד קל.

10:00-11:30 מבוא למחלת הסוכרת, מטבוליזם של סוכר ופתופיזיולוגיה של מחלת הסוכרת.

11:30-11:45 הפסקה

11:45-13:15 אסטרטגיות רפואיות של טיפול במחלת הסוכרת, סוגי התרופות ומנגנוני פעולתן.

13:15-14:00 הפסקת צהריים

14:00-15:30 תרגול מעשי של הטיפול בסוכרת, הצגת פרוטוקול הטיפול של איגוד הסו-ג'וק הבינלאומי. עבודה על השתקפויות, עבודה על סו-ג'וק קי, עבודה עם 6 קי, אבחון אנרגטי של טיפוס הסוכרת, בחירת פרוטוקול טיפולי.

15:30-15:45 הפסקת קפה

16:00-17:00 הטיפול הרגשי בסוכרת - מבוא ותרגול, שלושת המקורות בסוכרת


פרוטוקול הטיפול בסוכרת מטעם איגוד הסו-ג'וק הבינלאומי

סוכרת, היא מחלה כרונית, המתרחשת כאשר הלבלב אינו מסוגל עוד לייצר אינסולין, או כאשר הגוף אינו מגיב טוב לאינסולין שהוא מייצר.

אינסולין הוא הורמון המיוצר על ידי הלבלב ומביא לביטוי נשאים ספציפיים המאפשרים לגלוקוז מן המזון שאנו אוכלים לעבור לזרם הדם ומשם לתוך התאים בגוף לייצר אנרגיה. כל מזון מתחום הפחמימות מתפרק לגלוקוז בדם. האינסולין עוזר לגלוקוז להיכנס לתאים בגוף.

כשהגוף לא מסוגל לייצר אינסולין או להשתמש בו ביעילות, זה גורם לעליית רמות גלוקוז בדם (הידועה בשם היפרגליקמיה). לאורך זמן רמות גלוקוז גבוהות בדם,  גורמות  לנזק לגוף ופגיעה באיברים ורקמות שונות.

סוכרת היא מגיפה ברחבי העולם אשר קשורה לאורח החיים המודרני.

על פי ארגון הבריאות העולמי, קיימת הערכה כי 347 מיליון אנשים ברחבי העולם סובלים מסוכרת.

אנשים עם רמת סוכר גבוהה בדם יכולים לחוות תסמינים שונים.

הסימנים נפוצים הם:

 • הטלת שתן תכופה
 • צמא מופרז
 • הגברת הרעב
 • עייפות
 • ראייה מטושטשת
 • ריפוי פצעים איטי

לאורך זמן, רמות גלוקוז גבוהות, קשורות לנזקים  בגוף וכשל  של איברים ורקמות שונות כגון:

 • נזק ללב ולכלי הדם
 • בעיניים - רטינופתיה סוכרתית
 • בכליות - נפרופתיה
 • בעצבים - נוירופתיה. בנוסף, לאנשים עם סוכרת קיים סיכון גבוה לרגל סכרתית המובילה – לקטיעה.קיימים מספר גורמי סיכון הקשורים לסוכרת מסוג 2, הכוללים:

 • עודף משקל
 • עישון
 • תזונה לא בריאה
 • חוסר פעילות גופנית
 • לחץ דם גבוה
 • סגנון חיים מודרני: מתח נפשי, חוסר שינה, תזונה לקויה
 • היסטוריה משפחתית

טיפול באמצעות  סו-ג'וק

הטיפול בסוכרת מורכב משלבים שונים, אשר הוכחו על ידי מחקר ראשוני על מעל 1000 חולים בכל רחבי העולם. הטיפול משלב גישות מרובות שניתן לעקוב אחריהן צעד אחר צעד.

ניתן לשלב מספר  שיטות שונות.

לפני ואחרי כל טיפול,  יש למדוד את רמת הסוכר בדם ולחץ הדם.  אנו מציינים את הזמן ואת הרכיבים של הארוחה האחרונה.

בטיפול הראשון,  מבצעים אבחון, לומדים  את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, בונים קונסטיטוציה ב-6 קי, ובדרך כלל מתחילים  בטיפול הראשון על ידי טיפול בהשתקפויות בלבד.

בשלב זה ל 70% מהמטופלים הסוכר ירד, ל 20% מהמטופלים הסוכר עלה!!!, ול- 10% לא השתנה.

גם כאשר הסוכר עולה, זה סימן טוב! (זה מראה שיש תגובה לטיפול) יש להמשיך בטיפול וצפוי שאחרי 3-4 טיפולים זה יתחיל לרדת ...

שלב ראשון - השתקפויות

השלב הראשון של הטיפול בסוכרת יהיה דרך השתקפויות.

1.הכבד- הכבד הוא סוג של מחסן בגוף, האחראי לאחסון גלוקוז ושומנים. המחסן הזה משפיעה אנרגטית על הגוף, מחבר אותו לרקמת השריר, הרקמה המגיבה לאינסולין על ידי ייצור מעבירי Glut4 הנושאים גלוקוז לתוך התאים. באופן אנרגטי, על פי הניי ג'ינג, הכבד מתפקד כגנרל צבאי, האחראי על אספקת האנרגיה לכל האיברים. הכבד מושפע ורגיש מאוד ללחץ. סוכרת נחשבת למחלת המושפעת מסגנון אורח החיים המודרני, המתבטא במתח ולחץ, תזונה לקויה, חוסר פעילות גופנית, דפוסי שינה גרועים ונטילה מוגזמת של תרופות.  אי לכך ולאור הכתוב לעיל, הכבד הוא  מטרה עיקרית לטיפול בסוכרת.


2. הלבלב- תאי בתא בלבלב אחראים על ייצור אינסולין, הן בסוכרת מסוג 1 והן בסוכרת  מסוג 2 יש פגיעה בייצור אינסולין, או פגיעה בתגובתיות אליו.

3. הטחול - הטחול אחראי על אנרגיית הלחות בגוף. לחות מוגברת, גורמת להצטברות של סוכרים ושומנים. גירוי הטחול, מסייע לגוף להרגיע את הצטברות אנרגיית הלחות.

4. המעי הדק - המעי הדק אחראי על ספיגת גלוקוז והפרשת האינקרטינים (Incretins). אלו הורמוני מעי  המפעילים מגוון רחב של השפעות פיזיולוגיות על הגוף, כולל גירוי של הפרשת האינסולין מהלבלב ותגובתיות ברקמת השריר, השומן המוח והכבד.

5. המוח - הפרשת האינסולין והורמונים אחרים מהלבלב (islet hormones), מבוקרים על ידי ההיפותלמוס ואזורים אחרים במוח, בעוד פעולת האינסולין בהיפותלמוס משפיעה הן  על מאזן האנרגיה והן על חילוף החומרים של הגלוקוז. מקובל כי "התנגודת לאינסולין" המאפויינת במחלה זו, מתרחשת גם בהיפותלמוס. לכן, גירוי של נקודת השתקפות של ההיפותלמוס במוח , היא חיונית ומכריעה  בצורך לטיפול בסוכרת.


נמצא כי טיפול במיני מערכת השתקפות, המשתקפת באצבע החמישית מצד ימין (אנרגיית לחות), יעילה  מאוד לאיזון רמות הגלוקוז. בטיפול בשלב ראשון, אנו מוצאים את נקודות ההשתקפות  של הכבד, הלבלב, הטחול והמעי הדק דרך מציאת תגובת רגישות. יש לזכור שנבחר את הנקודה הרגישה ביותר. בנקודות הרגישות  יש לצבוע בצבע ירוק, ולהניח  זרעי חילבה. בנקודת הרגישות של ההיפותלמוס. שנאתר בהשתקפות סטנדרטית,  נגרה את הנקודה באמצעות  עדשים כתומות.

הנחית הטיפול לעיל תתבצע בכל שלב לאורך הטיפול ובכל טיפול.

המטופל יעשה את זה ככל האפשר בביתו.

בדרך כלל (לכ-70% מכלל המקרים) נמצא כי לאחר 20-30 דקות של טיפול זה, רמות הסוכר ירדו  בממוצע  של 20-50 יחידות, לאחר הטיפול הראשון.

אם אין שינוי תגובתי לטיפול לעיל, ניתן להשתמש ב מוקסה ומחטים בנקודות הרגישות, החל מהטיפול הבא.

שלב שני - קביעת קונסטיטוציה  על ידי 6 ki

בעיקרון, קיימות שתי גישות מרכזיות המבוססות על קונסטיטוציה (הרכב תסמינים)  ואבחון:

1. חולה סוכרת הסובל מלחות יתר: (מתבטא בעודף משקל, כבדות בגוף, קול רך, חרדה ברמה הרגשית וכו ').

2. חולה הסוכרת הסובל מיתר  יובש: (מתבטא בגוף רזה, בעיית בעור, הפרעות במעי גס: עצירות, שילשול, טחורים) בעיות נשימה, בעיות לב או בסירקולציה של הדם, עצבות ברמה הרגשית, רצינות ומצב נפשי מסודר מאוד ברמה המנטאלית וכו'.  בדרך כלל כאשר סוכרת קיימת בגוף  במשך זמן רב, נוכל להבחין בסימפטומים של יובש.

רוב סיבוכי הסוכרת הם ביטוים של יובש ברקמות השונות (לב וכלי דם, עצבים, כליות, עיניים וכו ').

לאחר מספר טיפולים  דרך השתקפויות ובמידה ולא רואים  שינוי משמעותי ברמות הגלוקוז בדם, מומלץ  להתחיל  טיפול ב -6 ki:

טיפול ב -6 ki:

 • במטופל עם עודף מוגבר של לחות, הטיפול יהיה, הורדת לחות (IV) העלאת הרוח במרידיאן הטחול ((D ו ובצ'אקרת הלחות.
 • במטופל עם עודף יובש,  הטיפול יהיה הורדת יובש (V) העלאת חום (II) בריאות A  בלב E ובמוח  I, (המוח האחראי למנגנוני ספיגה חוזרת של  גלוקוז), במקרים מסוימים נוסיף טיפול גם לכבד L (אינסולין פועל רק על רקמת שריר ושומן ...) ו- כליות H ... (כאשר יש סיבוכים כתוצאה מהסוכרת)
 • בעבודה על הכבד יש לנקוט משנה זהירות כיוון שלעיתים הכבד עמוס ולכן לא מתפקד עם שאר הגוף ומיצר סוכר בעצמו...ולכן נרצה לפזר אותו בתור התחלה

יש לטפל באופן הדרגתי באופן הזה  במשך  8-12 טיפולים, והוספת טיפול בזרעים ומוקסות  כאשר אין תגובה מיידית


שלב 3 – סו ג'וקי וסם וון גונג   Sujok ki ו- SWG

ניתן להשתמש ב- סו ג'וקי וסם וון גונג  בשלב הראשון שמבצעים הערכה של רמת האנרגיה של המטופל.

יש לנתר  את  רמת הגלוקוז בדם לפני ואחרי הנחת מגנט, על האזור הרלוונטי או על האיבר.

זה יכול להיעשות גם על ידי המטופל, כתרגול עצמי בבית.  בכ 70% מהמטופלים נמצא מעורבות של V8 ו V7.

תרגול SWG יש לבקש מהמטופל  לבצע 2-3 פעמים ביום, כשיעורי בית.

 

שלב 4 - תזונה ופעילות גופנית

לאחר הערכת  שדה האנרגיה של המטופל  ווידוא שרמות הסוכר יורדות, מומלץ להתחיל בדיאטה ייעודית לסוכרתיים, כדי להתחיל להפחית את התרופות.

אנו גם משלבים פעילות  אירובית בת  12 דקות ביום, בה יש לשלב האצה והאטה בפעילות.  המטופל מבצע פעילות מקסימלית במשך 30 שניות (ריצה, קפיצה, ריקוד) ואת שאר על ידי תנועה איטית או הליכה במשך 1 דקות.  חוזרים על הפעילות הזו 5-7 פעמים כל יום. תרגיל זה מומלץ מאוד להפחית את התרופה.

 

שלב 5 – שלושת המקורות 

לאחר ביצוע של סדרת טיפולים במטופל, או כאשר הטיפול מפסיק  להשפיע עדיין אין  שינוי, נוסיף טיפול על ידי שלושת המקורות.:

טיפול שלושת המקורות יבוצע  ברמות שונות:

 • טיפול בכבד כמערכת תפקודית - להעלות ניוטו No , להעלות הטרו He,  להעלות ניוטרו Ne, ולהעלות הומו Ho.

סדר פונקציונלי של המוח, סדר תפקודי של השריר.

 • התחדשות הלבלב -  בטיפול שלושת המקורות להתחדשות הלבלב, אנו לא מורידים אנרגיה לכל הלבלב אלא מטפלים בשכבה הספציפית האחראית  לתאי בטא (אינסולין - הומו), בעוד שתאי אלפא (Glucagon - hetero) יש להוריד.

במהלך הסדנה שנעשתה בהודו נבחן הטיפול שנעשה דרך השתקפויות בלבד, טיפול על ידי 6 ki בלבד, טיפול על ידי 3 המקורות  בלבד, טיפול ע"י samwongong בלבד, ו נבחן גם טיפול משולב שנמצא שהוא היה היעיל ביותר.

הרעיון בטיפול בסוכרת הוא, לעבוד בהדרגה. מתחילים בטיפול הקל ומוסיפים בהדרגה טיפולים נוספים. טיפולים נוספים יינתנו  רק כאשר אין רואים הטבה או שיפור דרך הטיפול. כל עוד המדדים של המטופל משתפרים, נחזור  על אותו טיפול.

תופעות לוואי של סוכרת: נוירופתיה, נפרופתיה, רטינופתיה, בעיות במחזור הדם שאנו מטפלים על ידי מבנה 3 המקורות  ושילוב שכבות. לדוגמה, טיפול נוירופתיות בשתי הרגליים:

גוף - Ne (מבנה) - מבנה הטרו –( Ne 4 גפיים) -No (שתי הרגליים) - Ho (שכבה) - No (תקשורת) – פיזור הומו חיזוק הטרו וניוטרו

 

טיפול ברגשות:

בחינת הרמה הרגשית של  המטופל היא נדבך חשוב ביותר בטיפול. המטפל צריך להעריך את המצב הרגשי של המטופל  ולהעניק טיפול שיאפשר איזון והרמוניה ברמה הרגשית.

רגשות הקשורים לסוכרת: מרמור/טינה, ייסורים, עצב וחרדה. לפעמים, כאשר רמות הסוכר עולות לאחר הטיפול, עלינו לטפל ולהרגיע את רגש המרמור/טינה.


כלים נוספים:

תרפיית הפיתול, מדיטציית החיוך, עבודה עם מגנטים, ריפוי בציפורניים.

כולם מצויינים, לא נבדקו בצורה מחקרית אבל קיימים תאורי מקרים שונים מרחבי העולם וישנן דרכים רבות ומגוונות להורדת רמות סוכר בגוף.

מה שחשוב הוא ההתמדה, עמידה ביעדים של הורדת הסוכר ושילוב תזונה, פעילות גופנית והמרצת נקודות ריפוי בשיטת הסו-ג'וק.