מצטערים, ההרשמה הסתיימה.

נוכל להבין את משמעות הקיום באמצעות ביצוע התבוננות(מדיטציה) על ורד יפהפה וריחני. פרחים רבים פורחים סביבנו וכל אחד מהם מקסים בצורה ייחודית. כולם מדגימים בפנינו את ההרמוניה הניתנת להשגה. באמצעות התבוננות (מדיטציה) ביופי ההרמוני של הציפורים החינניות ובאמצעות האזנה לשירתם המופלאה אנו יכולים להבין את משמעות הקיום. מפעם לפעם הם נותנים לנו אפשרות לחוות הרמוניה ויופי מושלמים ובכך מרמזים שזו בעצם המטרה העילאית של הקיום בעולם הזה. כאשר הכל מושלם והרמוני, החיוך נולד בצורה ספונטנית. ניתן להבין כי במידה מסוימת תמצית הקיום בעולם הזה מתמקדת ביצירת עולם מושלם, הרמוני ומחייך. אך רק בני האדם, כיצורים החיים המפותחים ביותר נושאים את היכולת ליצור חיוך אמיתי, מופלא והרמוני בסביבתם. החיוך מופיע בצורה אוטומטית היכן שמושגת ההרמוניה. לחילופין, ההרמוניה המושלמת מושגת היכן שמתבטא החיוך האמיתי. החיוך הינו סימן להרמוניה ולשלמות, הוא מביא לנו הצלחה, סיפוק ומאפשר להשיג כל מטרה. ההתבוננות בחיוך היא מדיטציית החיוך. כיוון שהחיוך מייצג הרמוניה ושלמות, מדיטציית החיוך מאפשרת דרך להתפתחות והעצמה אישית ולהשגת שלמות ואיזון פנימי. למעשה גם כאשר עוד לא הגענו לשלמות (ורובנו שרויים במצב הזה), במהלך תהליך ההתפתחות האישית שמתרחש עם תרגול מדיטציית החיוך אנו זוכים לשגשוג בחיינו היומיומיים. התודעה המוגדרת שלנו מתרחבת ומתמלאת באור ואהבה. אופקים צרים נפתחים לרווחה ומאפשרים לאפשרויות רבות לעלות. יחסי האנוש משתפרים ומחלוקות וריבים נמוגים, הנפש משתחררת מכל הסבל ואנחנו מצליחים להתמודד ולהחלים ממחלות ומכפיתיות. כל מה שאנחנו עושים ואיך שאנחנו פועלים נושא בחובו פירות מחייכים והתודעה המועשרת מתמלאת בסבלנות ונחמדות אין קץ.


  • תאריך: 14/03/2019 18:00
  • מיקום כניסה ראשית/הדסה עין כרם, Jerusalem (מפה)
  • מידע נוסף: אולם תיירות ליד חלונות שגאל

תיאור

מדיטציית החיוך


מדיטציה (Meditation) או בעברית התבוננות (לפי האקדמיה – בוננות), הינה מצב של תודעה מושלמת, מצב הרמוני של תודעה בלתי מוגבלת אשר מאפשר לראות הרמוניה בכל דבר.

המדיטציה התקיימה בהודו לפני אלפי שנים ותורגלה רבות ע"י אנשים על בסיס יומיומי. המדיטציה שימשה ככלי להגשמת חיים שמחים, מספקים והרמוניים במטרה להשיג את השלמות העצמית, מטרת החיים.

בודהה האמין שהמדיטציה הינה אחת משמונת הדרכים להשתחרר ממעגל הסבל.

במאה השניה לספירה, המתבודד המפורסם פטנג'לי, פיתח שיטת שמונה שלבים להביא את הנפש למצב של שלמות – ראג' יוגה. השלב השישי של התהליך הינו ריכוז והשלב השביעי הוא מדיטציה, כלומר באמצעות המדיטציה המתרגל יכול לא רק להשתחרר ממעגל הסבל אלא גם להגיע לרמה של שלמות עצמית.

גם בעולם המערבי, מחקרים מראים כי שימוש במדיטציה באופן יומיומי יכול לשמש כ"תרופת מנע" לאורח החיים האינטנסיבי והעמוס בחיים המודרניים. המדיטציה מרגיעה את הנפש, מאפשרת התחברות לעצמי ומהווה דרך להשגת השלמות העצמית.

החיוך הינו גם תופעה בסיסית בחיינו. העובדה שתינוק בן יומו מתחיל לחייך חיוך זוהר, טהור ורגוע מוכיחה ללא צורך בהסברים את חשיבות החיוך כמצרך חיוני לחיים.

החיוך מופיע בצורה ספונטנית כאשר משהו יפה, מופלא, הרמוני ומושלם מתרחש.

החיוך הינו אחד הערוצים החשובים ביותר להשגת הרמוניה ושלמות, החיים בחיוך.

מדיטציית החיוך הינה דרך מסודרת ומדעית לאפשר למתרגל לשלב את החיוך כחלק אינטגרלי מתהליך המדיטציה באמצעותו הופך האדם מודע למשמעות האמיתית של קיומו. הגעה למצב של שלמות עצמית, חיים מלאי חיוך ומשוחררים מכל סוג של סבל.

תרגול של מדיטציית החיוך יכול לסייע לאדם להגיע למצב של הבנה מושלמת והכרה במהות הקיום ומטרת חייו.

הכנת הנפש למדיטציית החיוך

ראשית, על המתרגל לרצות לחיות חיים מחייכים. להיות מוכן נפשית ליצור חיים חדשים ע"י שינוי שגרת החיים הנוכחית לחיים חדשים ומחייכים. בשלב הראשון יש לקבוע מסגרת נוקשה של תרגול מדיטציה קבוע ומסודר.

ההכנה הנפשית למדיטציה כרוכה בהחלטה לתרגל מדיטציה באופן קבוע וברצון מודע ואמיתי לחיות חיים מחייכים.

אנחנו מחליטים לבחור בשיטה של מדיטציית החיוך כיוון שיש לנו חלום לחיות חיים חדשים ומופלאים, לשפר את יחסי האנוש שלנו ולפתור בעיות יומיומיות באמצעות הנפש המחייכת.

אם החיוך כה מופלא, יש ביכולתו את הכוח להשיג הצלחה ולכן עלינו לאפיין מראש מה ברצוננו להשיג מהחיוך המסתורי לפני שנתחיל את מדיטציית החיוך.

החיוך מרגיע את הנפש, משחרר דאגות קטנות, חרדות שאינן הכרחיות ומפיג מתחים ולחצים. לכן חיוני שיהיה לנו את הנחישות לשנות עצמנו למצב של עצמי מחייך ע"י לימוד ותרגול של מדיטציית החיוך.

החיוך מקדם העצמה אישית, תרגול מדיטציית חיוך הינו דרך יעילה להגשמה עצמית אשר עוזר להתגבר על צרות אופקים וכסילות שמייצרים פירות המבשילים לסבל.

לבסוף, ללא כל סיבה ניכרת לעין, יתכן שיהיה לנו רצון ללמוד את מדיטציית החיוך רק כי אנחנו אוהבים לחייך.

חשוב מאוד להשתתף במדיטציית החיוך בגישה חיובית, תחושה טובה לגבי החיוך וכוונה חזקה לחייך.

רק בתנאי זה "שערי החיוך" יפתחו לרווחה ונזכה להזדמנות לחיות חיים מחייכים עם כל היתרונות המגוונים שמעניקה לנו מדיטציית החיוך.

מרגע שאנו מתחילים במדיטציית החיוך, עלינו ללמוד את החיוך לעומקו ומנקודה זו להתחיל בחיים חדשים עם חיוך לנצח.

גישה נכונה ומודעות מסייעים מאוד לבצע בהצלחה את מדיטציית החיוך. ברגע שהחלטנו בדעה נחושה למעשה עברנו את מחצית הדרך וכבר נכנסנו למדיטציית

 החיוך.

תרגול קצר של מדיטציית החיוך


  • שבו בתנוחה נוחה , השתדלו לשמור על גב ישר וזקוף ועצמו את העיניים.
  • דמיינו גורם שמביא לחיוך, התבוננות בפרח מושלם, שמיעה של ציוצי ציפורים הרמוניים, יצירה מוזיקלית מושלמת, תופעת טבע מושלמת או פשוט חיוך מתוק וטהור של תינוק, החיוך הקרוב ביותר לחיוך המקורי.
  • קחו שאיפה עמוקה, באמצעות החיוך והטעינו את הריאות והגוף בחמצן ובצ'י, אנרגיית החיים המחייכת.
  • המשיכו כך מספר נשימות עמוקות, שאיפות ונשיפות, שמרו על החיוך וקחו שאיפה עמוקה ואיטית ונשיפה איטית עוד יותר, והרגישו כיצד התחושה הנעימה של החיוך מתפשטת ברחבי הגוף, מאזור בית החזה ועד לקצוות הגוף, קצות אצבעות הרגליים , קצות אצבעות הידיים, העור, השיער.
  • הישארו עם החיוך  ושלחו חיוך לכל אזור בגוף שמסרב לחייך או לכל מחשבה שאינה מחייכת.
  • החיוך הוא תדר מטהר ומנקה, מאפשר לנקות משקעים מהגוף, שכבות הגוף השונות ומהנפש, לעיתים יצוצו רגשות ומחשבות במהלך מדיטציית החיוך ואנחנו פשוט מתבוננים בהן ללא שיפוט ומתמקדים כאן ועכשיו, בנשימה, בניקוי והזדככות ובחיוך. המחשבות שצצות ועולות הן פשוט חלק מתהליך של ניקוי. כשם שבדרך כלל איננו שומרים הפרשות גוף ונוברים בהן, כך גם עם המחשבות והרגשות שצצים, באמצעות החיוך והנשימה אנחנו מאפשרים להן לצוץ ולחלוף, מבלי להתעסק בהם, מבינים שהכל חולף ומה שחשוב הוא רק כאן ועכשיו בהווה.
  • מנקים, מטהרים ומתחברים לתופעה המופלאה והדינמית הזו שנקראת חיים.